Εκδήλωση για εορτασμό της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών από το Κέντρο Γλωσσών και τη Βιβλιοθήκη του ΤΕΠΑΚ

Το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου σε συνεργασία με τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου και έχοντας τη στήριξη του μη κερδοσκοπικού οργανισμού «Βιβλιοτρόπιο», οργάνωσε εκδήλωση με σκοπό να τιμήσει την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών. Όπως και κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, το Κέντρο Γλωσσών τίμησε την 26η Σεπτεμβρίου, μέρα κατά την οποία ορίστηκε να τιμώνται οι γλώσσες στην Ευρώπη, δίνοντας τόσο στους φοιτητές του Πανεπιστημίου όσο και στο ευρύτερο κοινό την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σεμινάρια δημιουργικής γραφής.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία της η καθηγήτρια αμερικανικής λογοτεχνίας του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Δρ Λιάνα Σακελλίου. Η κυρία Σακελλίου, παραδίδοντας δύο σεμινάρια δημιουργικής γραφής στις 25 και 26 Σεπτεμβρίου, έδωσε την ευκαιρία σε φοιτητές, αναγνώστες και ποιητές να εμβαθύνουν στα μυστικά του κόσμου της συγγραφής λογοτεχνικών κειμένων.

Είναι άξιο αναφοράς ότι με το πέρας των σεμιναρίων οι παρευρισκόμενοι δήλωσαν ενθουσιασμένοι που είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με έναν τόσο ιδιαίτερο χώρο όπως είναι η δημιουργική γραφή, ενώ μοιράστηκαν με την εισηγήτρια τις δικές τους λογοτεχνικές ανησυχίες.

Κορύφωση των εκδηλώσεων για την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών αποτέλεσε η εκδήλωση που διεξήχθη το βράδυ της 26ης  Σεπτεμβρίου, στην πρόσφατα ανακαινισμένη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη της Λεμεσού, στολίδι αλλά και χώρο σύμβολο για την πόλη της Λεμεσού. Η εκδήλωση για την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών ήταν η πρώτη εκδήλωση που διεξήχθη στον χώρο αυτό, μετά από την πρόσφατη ανακαίνισή του. Την εν λόγω εκδήλωση προσφώνησε η Διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών, Δρ Σαλώμη Σοφοκλέους Παπαδήμα, η οποία, αφού ανέφερε πόσο σημαντικό είναι να τιμώνται οι γλώσσες μέσω του θεσμού της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών, εξήρε το έργο που επιτελείται από το Πανεπιστήμιο και δη το Κέντρο Γλωσσών στην προώθηση της πολυγλωσσίας. Στη συνέχεια, η κυρία Παπαδήμα προσφωνώντας την Δρ Σακελλίου, χαιρέτησε την πρωτοβουλία για διεξαγωγή σεμιναρίων δημιουργικής γραφής, τα οποία φέρνουν πιο κοντά τους αναγνώστες με τον μαγικό κόσμο της λογοτεχνίας.

Στην κύρια ομιλία της εκδήλωσης με τίτλο «η γλώσσα της ποίησης: εσωτερικά και εξωτερικά γνωρίσματα», η Δρ Λιάνα Σακελλίου ανέλυσε το προφίλ τριών Αμερικανίδων ποιητριών και, δίνοντας παραδείγματα μέσα από τα έργα τους, θέλησε να καταδείξει τις πηγές μέσα από τις οποίες εμπνεύστηκαν καθώς και τα ιδιαίτερα εσωτερικά και εξωτερικά χαρακτηριστικά του ποιητικού τους έργου.

Η εκδήλωση έληξε με δεξίωση στον προαύλιο χώρο της Πανεπιστημιακής Δημοτικής Βιβλιοθήκης της Λεμεσού. ​

4η Ημερίδα Δημόσιας Υγείας Επετειακή Ημερίδα 10 χρόνων λειτουργίας της Σχολής Επιστημών Υγείας

Εκδήλωση τιμής στον Χρηστάκη Μιχαηλίδη για τη δωρεά του στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη