Επίσκεψη του Καθηγητή Οικονομικών Eugene Kandel, CEO του Start-Up Nation Central, στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Στη βάση αμοιβαίου ενδιαφέροντος μεταξύ Κύπρου και Ισραήλ σε θέματα έρευνας, μεταφοράς τεχνολογίας και επιχειρηματικότητας πραγματοποιήθηκε συνάντηση για σύσφιγξη σχέσεων μεταξύ ΤΕΠΑΚ και φορείς του Ισραηλινού οικοσυστήματος καινοτομίας, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εξωτερικών.

Τον Καθηγητή Eugene Kandel συνόδευσαν ο Σύμβουλος του Start-Up Nation Central Dr. Yoel Ben Or, ο Εμπορικός Ακόλουθος Δημήτρης Φεσσάς της Ισραηλινής Πρεσβείας στην Κύπρο, η Διευθύντρια Οικονομικής Διπλωματίας του ΥΠΕΞ Κύπρου κ. Φράνσις Λανίτου και ο Εμπορικός Ακόλουθος της Κυπριακής Πρεσβείας στο Ισραήλ Σωφρόνης Παπαγεωργίου.

Την ισραηλινή αντιπροσωπεία υποδέχθηκε στο ΤΠΚ ο Πρύτανης, οι Αντιπρυτάνεις, Κοσμήτορες και Προϊστάμενοι αλλά και άλλα μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού που διατηρούν συνεργασίες με πανεπιστήμια ή φορείς του Ισραήλ. Πέραν της διευκόλυνσης της δικτύωσης μεταξύ κυπριακών και ισραηλινών φορέων, συζητήθηκαν τρόποι ενδυνάμωσης συνεργειών για εισαγωγή της καινοτομίας σε εκπαιδευτικά και ερευνητικά προγράμματα, ιδιαίτερα στους τομείς της Γεωργικής Τεχνολογίας και Τεχνολογίας Τροφίμων, Παρατήρησης της Γης και Διαστήματος, Νοσηλευτική και Δημόσια Υγεία, με σύμπραξη Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων, spin-offs και οργανισμούς R & D (Έρευνας και Ανάπτυξης).

Ο Πρύτανης του ΤΠΚ Καθ. Ανδρέας Αναγιωτός δήλωσε σχετικά ότι στην Κύπρο χρειαζόμαστε οικοσύστημα καινοτομίας ως επιταχυντή της ανάπτυξης, και έχουν γίνει κάποια προκαταρτικά βήματα, ωστόσο η ανταλλαγή απόψεων και τεχνογνωσίας με έμπειρυς εταίρους όπως το Ισραήλ μπορούν να συμβάλουν τα μέγιστα προς αυτή την κατεύθυνση.