ΤΕΠΑΚ: Ευρωπαϊκές Ημέρες Κληρονομιάς 2017

Η Βιβλιοθήκη και η Υπηρεσία Διαχείρισης Περιουσίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στα πλαίσια του Προγράμματος «Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2017», διοργανώνει μεταξύ 2-14 Οκτωβρίου 2017 σειρά εκδηλώσεων με ξεναγήσεις, εκπαιδευτικά σεμινάρια, παρουσιάσεις, εργαστήρια και έκθεση φωτογραφίας. Το θέμα που έχει επιλεγεί φέτος είναι «Τοπίο: η κληρονομιά γύρω μας» και επιχειρεί να αναδείξει την πολιτιστική κληρονομιά της Κύπρου όπως συναντάται στη φύση και στο τοπίο, μέσα και έξω από τις πόλεις και τα χωριά μας.

Οι εκδηλώσεις στοχεύουν στην ευαισθητοποίηση των κατοίκων της περιοχής, και κυρίως των νέων, στα θέματα διατήρησης της κληρονομιάς και της παράδοσης καθώς και στην προβολή της Πολιτιστικής Κληρονομιάς στους ντόπιους και ξένους επισκέπτες.

Το προσωπικό της Βιβλιοθήκης θα παρουσιάσει τα σχέδια κοινωνικής δράσης της Βιβλιοθήκης με σκοπό την εμπλοκή της τοπικής κοινωνίας στην τεκμηρίωση και διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς της Κύπρου. Το εκπαιδευτικό μέρος των εκδηλώσεων θα αναπτυχθεί σε δύο τομείς δράσης: στην ψηφιοποίηση αρχείων και συλλογών και στην οργάνωση προσωπικών βιβλιοθηκών. Επίσης, στις 11 Οκτωβρίου θα διεξαχθεί σεμινάριο βιβλιοδεσίας από το Βιβλιοδετείο Λέλλος.

Τα σεμινάρια/παρουσιάσεις απευθύνονται σε όσους επιθυμούν να αποκτήσουν γνώσεις σχετικά με την ψηφιοποίηση και την οργάνωση Βιβλιοθηκών και θα πραγματοποιηθούν 10-13 Οκτωβρίου 2017, 9:00π.μ.-13:00μ.μ. στα Γραφεία της Βιβλιοθήκης. Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στα τηλέφωνα που αναγράφονται στο πρόγραμμα.

Οι ξεναγήσεις στα διατηρητέα κτήρια του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου 2017 μεταξύ των ωρών 10:00 π.μ. και 2:00 μ.μ. Έχουν ως στόχο να βοηθήσουν κατοίκους και επισκέπτες να γνωρίσουν την αρχιτεκτονική και πολιτιστική κληρονομιά της περιοχής. Θα έχουν διάρκεια 45 λεπτών και είναι ανοικτές προς όλους τους δημότες. Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στα τηλέφωνα που αναγράφονται στο πρόγραμμα.

Όλες οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στην ελληνική γλώσσα.

Παράλληλα, από τις 2 – 14 Οκτωβρίου 2017 το κοινό θα μπορεί να επισκέπτεται την έκθεση φωτογραφίας με θέμα «Η πόλη της Λεμεσού» στο κτήριο της Πρυτανείας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Η έκθεση θα λειτουργεί Δευτέρα–Τρίτη & Πέμπτη–Παρασκευή 8:00-15:00 και Τετάρτη 8:00-18:00.

Επισυνάπτεται πρόγραμμα για όλες τις εκδηλώσεις. Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι τις 6 Οκτωβρίου 2017, μέσα από την ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης http://library.cut.ac.cy/ ή στο τηλέφωνο και email επικοινωνίας που υπάρχει στο πρόγραμμα.

Σε όλους τους χώρους του Πανεπιστημίου είναι δυνατή η πρόσβαση σε άτομα με κινητικά προβλήματα.