Εξαγγελία ΠτΔ: Παραχώρηση της μεγαλύτερης έκτασης του χώρου Βερεγγάρια στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου - Πανεπιστημιακές υποδομές προς όφελος των φοιτητών και της πόλης

«Η απόφαση του ΠτΔ αποδεικνύει έμπρακτα τη στήριξη στο αναπτυξιακό όραμα του Πανεπιστημίου και επιτρέπει την απρόσκοπτη κτηριολογική ανάπτυξη προς όφελος των φοιτητών και της πόλης της Λεμεσού»

Στη σημερινή διάσκεψη στο δημοτικό Μέγαρο Λεμεσού, παρουσία του Υπουργικού Συμβουλίου, του συνόλου της τοπικής αυτοδιοίκησης και κοινωνικών φορέων της πόλης, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας εξήγγειλε την απόφαση για αναθεώρηση του τοπικού σχεδίου Κάτω Πολεμιδιών που καλύπτει τον οικισμό Βερεγγάρια, ούτως ώστε να επιτρέπει την αξιοποίηση της περιοχής για αναγκαίες υποδομές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Η σχετική απόφαση ελήφθη στη χθεσινή συνεδρία του Υπουργικού Συμβουλίου και αφορά την παραχώρηση του μεγαλύτερου μέρους γης στο χώρο του Βερεγγάρια για επέκταση της πανεπιστημιούπολης βάσει των αναγκών και των μακροπρόθεσμων σχεδιασμών του Πανεπιστημίου.

Σε δηλώσεις τους ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Δρ. Πανίκος Φιλίππου και ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός ευχαρίστησαν τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας για την εμπιστοσύνη που επιδεικνύει στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και την έμπρακτη στήριξή του στο αναπτυξιακό όραμα και τις κτηριολογικές ανάγκες του Πανεπιστημίου. Ο Δρ. Φιλίππου ανέφερε ότι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου «έχει αλλάξει σελίδα και στο πλαίσιο χρηστής διοίκησης προχωρά μπροστά με επίκεντρο το όφελος των φοιτητών του. Η σημερινή θετική εξέλιξη δίνει τεράστιες προοπτικές και επιτρέπει την απρόσκοπτη κτηριολογική ανάπτυξη προς όφελος των φοιτητών του Πανεπιστημίου και της πόλης της Λεμεσού». Ο Πρύτανης δήλωσε επίσης ότι «εμείς θα επενδύσουμε τη στήριξη της Πολιτείας για το συμφέρον των φοιτητών και των πολιτών. Θα διατηρήσουμε τον πυρήνα της πανεπιστημιούπολης στο κέντρο της πόλης, όμως η θετική αυτή εξέλιξη δρομολογεί την επέκταση της πανεπιστημιούπολης και εγκαινιάζει τον Γ’ Πόλο ανάπτυξης πανεπιστημιακών υποδομών στο χώρο του Βερεγγάρια, ο οποίος προβλέπει χρήση για στέγαση των φοιτητών σε ιδιόκτητες εστίες του Πανεπιστημίου, αθλητικές εγκαταστάσεις για χρήση από τους φοιτητές και το κοινό και άλλες υποδομές. Οφείλω ευχαριστίες σε όλους τους πολιτειακούς και κοινωνικούς φορείς οι οποίοι συνέβαλαν στην επίτευξη της κτηριολογικής επέκτασης του Πανεπιστημίου και ιδιαίτερα το Δήμαρχο Πολεμιδιών».