Εβδομάδα ενημέρωσης/ευαισθητοποίησης για την Καρδιακή Ανεπάρκεια 2017

Η Ευρωπαϊκή Καρδιολογική Εταιρεία και ο Ευρωπαϊκός Σύνδεσμος Καρδιακής Ανεπάρκειας (Heart Failure Association) οργανώνουν κάθε χρόνο σειρά εκδηλώσεων για την Καρδιακή Ανεπάρκεια. Με την ευκαιρία αυτή, η Καρδιολογική Εταιρεία Κύπρου με την υποστήριξη της εταιρείας Novartis Pharma Services Κύπρου διοργανώνουν σειρά εκδηλώσεων με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κοινού γύρω από την καρδιακή ανεπάρκεια από τις 3 μέχρι 13 Μαΐου 2017.

Οι εκδηλώσεις ενημέρωσης για την καρδιακή ανεπάρκεια τελούν υπό την αιγίδα του έντιμου Υπουργού Υγείας κ. Γιώργου Παμπορίδη.

Τις εκδηλώσεις στηρίζουν ο Παγκύπριος Ιατρικός Σύλλογος, ο Σύνδεσμος Καρδιοπαθών Λευκωσίας, η Παγκύπρια Ομοσπονδία Συνδέσμων Πασχόντων και Φίλων, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), η Λέσχη Λαϊονές Λευκωσίας-Κερύνειας, το νηπιαγωγείο Lions και η εταιρεία Nextbike διεθνές σύστημα αυτόματης μίσθωσης ποδηλάτων.

Το Σάββατο, 13 Μαίου, 2017 από τις 15:00 μέχρι 18:00 θα υπάρχει περίπτερο ενημέρωσης του κοινού και Ποδηλασία στο Μώλο στη Λεμεσό.

Στο περίπτερο θα βρίσκονται ιατροί της Καρδιολογικής Εταιρείας για ενημέρωση του κοινού όπου θα γίνεται δωρεάν μέτρηση αρτηριακής πίεσης και μέτρηση παλμών. Επίσης θα διανέμεται ενημερωτικό υλικό για την καρδιακή ανεπάρκεια.

Η ποδηλασία θα ξεκινήσει στις 5.00μ.μ από το περίπτερο ενημέρωσης του κοινού στο Μώλο και θα τερματίσει στο ίδιο σημείο. Οι ποδηλάτες θα διανύσουν 8 χιλιόμετρα και καλούμε όλους να λάβουν μέρος. Για όσους δεν έχουν το δικό τους ποδήλατο, η εταιρεία Nextbike CY Ltd, διεθνές σύστημα αυτόματης μίσθωσης ποδηλάτων, θα μας παραχωρήσει ποδήλατα δωρεάν. Λόγω του περιορισμένου αριθμού ποδηλάτων και για την καλύτερη οργάνωση σας παρακαλώ δηλώστε συμμετοχή στον παρακάτω ηλεκτρονικό σύνδεσμο.

Για οποιεσδήποτε λεπτομέρειες παρακαλώ επικοινωνήστε με την κυρία Αναστασία Διάκου, συντονίστρια του προγράμματος των εκδηλώσεων.

Τηλ.: 99671066,
email: anastasia.diakou@gmail.com