Θλίψη για το χαμό του Χρυσόστομου Ιταλού

To Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου εκφράζει τη βαθιά θλίψη του για το χαμό του Χρυσόστομου Ιταλού, ο οποίος απεβίωσε στις 8 Μαρτίου σε ηλικία 61 ετών, και εκφράζει ειλικρινή συλληπητήρια στην οικογένειά του.

Ο Χ. Ιταλός τα τελευταία χρόνια ήταν Ειδικός Επιστήμονας και υποψήφιος Διδάκτορας του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής του ΤΕΠΑΚ με θέμα την «Ανάπτυξη ενιαίου δείκτη αειφορίας για περιοχές της Μεσογείου με τη συνδυασμένη χρήση υπολογιστικών μοντέλων και άλλων έξυπνων συστημάτων».

Ο κ. Ιταλός αποφοίτησε απο το Λύκειο Κύκκου Πάφου και στη συνέχεια ακολούθησε σπουδές Πολιτικού Μηχανικού στο Πανεπιστήμιο Πάτρας. Συνεχίζοντας να επιμορφώνεται διαρκώς ο Χ. Ιταλός συνέχισε τις σπουδές αποκτώντας Μάστερ απο τα πανεπιστήμια Carleton του Καναδά και το Πανεπιστήμιο Κύπρου καθώς και μεταπτυχιακό στον Περιβαλλοντικό Σχεδιασμό Έργων Υποδομής του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Ο Χρυσόστομος Ιταλός συνέδεσε το όνομά του με την προσπάθεια αναβάθμισης και βελτίωσης της εικόνας της Πάφου, μέσα απο την εμπλοκή του στο ΕΤΕΚ, στα κοινά και την παρουσία του στα διοικητικά του ΣΠΟΛΜΗΚ.

Ο Χρυσόστομος Ιταλός ο οποίος έδινε τον τελευταίο καιρό μια άνιση μάχη με τον καρκίνο δεν τα κατάφερε τελικά και έφυγε αφήνοντας πίσω του θλίψη, αλλά και ένα σπουδαίο όνομα με ένα πλούσιο επαγγελματικό και επιστημονικό έργο.

Στην κηδεία που θα τελεστεί το Σάββατο 11 Μαρτίου, το Πανεπιστήμιο θα εκπροσωπηθεί από τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων Καθηγητή Διόφαντο Χατζημιτσή.