Οικονομικά και περιβαλλοντικά οφέλη της Κυκλικής Οικονομίας παρουσιάστηκαν σε Ημερίδα στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου φιλοξένησε και συνδιοργάνωσε την Ημερίδα με τίτλο «Η Κύπρος στο Δρόμο της Στρατηγικής της Κυκλικής Οικονομίας». Η Ημερίδα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου στο Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης και διοργανώθηκε σε συνεργασία με το Γραφείο Ενημέρωσης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο, το Γραφείο της Επιτρόπου Περιβάλλοντος και τελούσε υπό την αιγίδα του Δημάρχου Λεμεσού και με τη στήριξη του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου, του Europe Direct Λεμεσού και του Συνδέσμου Επιστημόνων και Μηχανικών Περιβάλλοντος Κύπρου. Χορηγός επικοινωνίας ήταν το Κυπριακό Πρακτορείο Ειδήσεων.

Στόχος των συνδιοργανωτών και υποστηρικτών της Ημερίδας, ανέφερε στο χαιρετισμό του ο κ. Ανδρέας Κεττής, Επικεφαλής του Γραφείου Ενημέρωσης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, είναι η ανάδειξη της στρατηγικής που προωθεί το διάστημα αυτό η ΕΕ σχετικά με το μείζον ζήτημα της περιβαλλοντικά ορθότερης

διαχείρισης των αστικών απορριμμάτων και που σε δύο λέξεις έχει ονομαστεί Κυκλική Οικονομία. Ο κ. Κεττής παρουσίασε ενδιαφέροντα στοιχεία μέσα από σχετικό βίντεο της τηλεόρασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, όπου κάθε Ευρωπαίος καταναλώνει, κατά μέσο όρο, 14 τόνους πρώτων υλών και παράγει πέντε τόνους απορριμμάτων, ετησίως, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο προσβλέπει, μέσα από την εφαρμογή της αρχής της Κυκλικής Οικονομίας, στην αύξηση της απόδοσης πόρων της ΕΕ κατά 30% έως το 2030, κάτι που θα έδινε ώθηση στο ΑΕΠ κατά περίπου 1% και θα δημιουργούσε 2 εκατομμύρια επιπλέον βιώσιμες θέσεις εργασίας στην ΕΕ.
Στο δικό του χαιρετισμό ο Δήμαρχος Λεμεσού, Νίκος Νικολαΐδης, τόνισε πως η μετάβαση από τη γραμμική στην κυκλική οικονομία συνιστά πλέον μια σημαντική αναγκαιότητα, ένα μονόδρομο, καθώς το μοντέλο της γραμμικής οικονομικής ανάπτυξης που ακολουθούσαν μέχρι πρόσφατα οι κοινωνίες δηλαδή «Λήψη – Κατασκευή – Απόρριψη», δημιούργησε τεράστια περιβαλλοντικά προβλήματα με κοινωνικό και οικονομικό κόστος. Για την προώθηση της Κυκλικής Οικονομίας καίριο ρόλο παίζει η έρευνα και η καινοτομία, είπε ακόμη ο κ. Νικολαΐδης, σημειώνοντας πως « Η συμβολή του ΤΕΠΑΚ, με το οποίο ο Δήμος Λεμεσού διατηρεί άριστη συνεργασία, μπορεί να αποβεί καθοριστική».

Από την πλευρά του, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Ανδρέας Αναγιωτός διαβεβαίωσε πως το Πανεπιστήμιο θα σταθεί αρωγός στον επιτυχή ρόλο της χώρας μας σε αυτή τη στρατηγική και στις πιθανές προκλήσεις που θα αντιμετωπίσουμε, υποδεικνύοντας τον καίριο ρόλο που η έρευνα και η καινοτομία παίζουν για την προώθηση της Κυκλικής Οικονομίας. «Το ακαδημαϊκό προσωπικό του Πανεπιστημίου, μαζί με τους φοιτητές μας διεξάγουν υψηλού επίπεδου έρευνα στους τομείς του περιβάλλοντος και των νέων τεχνολογιών και στόχος βέβαια δεν είναι η διατήρηση της γνώσης και της καινοτομίας εντός των Πανεπιστημιακών ορίων, αλλά η διάχυση προς τη κοινωνία», συμπλήρωσε. Σε αυτό το πλαίσιο, συνέχισε, το ΤΕΠΑΚ επιδιώκει τη διασύνδεση με τη βιομηχανία και τη κοινωνία και συνάπτει συμφωνίες και συνεργασίες με δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς, ώστε να συμβάλει από κοινού στην ανάπτυξη, πάντοτε λαμβάνοντας υπόψη την προστασία του περιβάλλοντος. Ο κ.Αναγιωτός υπενθύμισε ακόμη πως το ΤΕΠΑΚ, ως "πράσινο Πανεπιστήμιο", με περιβαλλοντική ευθύνη, εφαρμόζει από το 2010 πρόγραμμα περιβαλλοντικής διαχείρισης, εξασφαλίζοντας βραβεία για την ολοκληρωμένη πολιτική Πράσινων Δημόσιων Συμβάσεων που εφαρμόζεται με τη συμμετοχή της πανεπιστημιακής κοινότητας.

Ομιλητές στο πρώτο μέρος της ημερίδας ήταν η Επίτροπος Περιβάλλοντος, Ιωάννα Παναγιώτου, ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Θεόδωρος Ζαχαριάδης και ο Λέκτορας του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου, Αντώνης Ζορπάς. Στο δεύτερο μέρος, ομιλητές ήταν οι Ευρωβουλευτές Ελένη Θεοχάρους (ΕΣΜ) και Τάκης Χατζηγεωργίου (ΕΕΑ), η Δήμαρχος Τήλου, Μαρία Αλιφέρη και ο Ειδικός Συνεργάτης της Δημάρχου Τήλου, Ευστάθιος Κοντός.

Το κοινό είχε την ευκαιρία μέσα από εποικοδομητική συζήτηση να προβάλει τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς του και ευχή όλων είναι να εφαρμοστεί και στην Κύπρο άμεσα η Στρατηγική της Κυκλικής Οικονομία για να επιτευχθούν οι φιλόδοξοι στόχοι του ΕΚ.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την Ημερίδα στο Κανάλι του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου στο Youtube https://www.youtube.com/watch?v=ANlPHao0-P8 #CircularEconomyCY