Βράβευση του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με δύο Περιβαλλοντικά Βραβεία

Βράβευση του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με δύο Περιβαλλοντικά Βραβεία μέσα στα πλαίσια των Περιβαλλοντικών Βραβείων 2016 (Environmental Awards 2016). Η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκε τη Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2016 στην Αθήνα όπου ο συντονιστής του Γραφείο Περιβαλλοντικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου (green.cut.ac.cy) και Μηχανικός Ενεργειακών Θεμάτων, Ανδρέας Διονυσίου, παρέλαβε τα δύο αυτά βραβεία.

Τα βραβεία αφορούν τις δύο πιο κάτω κατηγορίες:

• Χρυσό Βραβείο στην Ενότητα Human Environment, στην ενότητα βράβευσης Sustainable Procurement, στην κατηγορία Sustainable Procurement. Το συγκεκριμένο βραβείο αφορά την εφαρμογή Πράσινων Δημοσίων Συμβάσεων που εδώ και χρόνια ακολουθεί το Πανεπιστήμιο.

• Αργυρό Βραβείο στην Ενότητα Organization & Process Innovation, στην ενότητα βράβευσης Environmental Leadership, στην κατηγορία Environmental Leadership. Το βραβείο αφορά την ολιστική προσπάθεια του Πανεπιστημίου για τη προστασία του Περιβάλλοντος και τη προετοιμασία των επόμενων γενεών για την Αειφορία. Πολύ μεγάλο ρόλο για την βράβευση αυτή έπαιξε ο μεγάλος αριθμός ερευνητικών προγραμμάτων του Πανεπιστημίου που σχετίζονται με την Αειφορία

Σημαντική ήταν η αύξηση συνολικά των εταιρειών που διαγωνίστηκαν, γεγονός που αποδεικνύει τη σημασία της βράβευσης σε πρωτοβουλίες που συνεισφέρουν και υποστηρίζουν την προστασία του περιβάλλοντος και την αειφορία, αναδεικνύοντας παράλληλα τη συνεισφορά επιχειρήσεων και οργανισμών στην εθνική οικονομία και την κοινωνία. Ηχηρά ονόματα επιχειρήσεων από πολλούς διαφορετικούς κλάδους διακρίθηκαν για τις δράσεις και τις πρωτοβουλίες τους, παράλληλα με λαμπρούς εκπροσώπους μικρομεσαίων ή και μικρών ιδιωτικών επιχειρήσεων.

Η Πρόεδρος της Κριτικής Επιτροπής των βραβείων Δρ Κάτια Λαζαρίδη, Αναπληρώτρια Πρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων, Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, Καθηγήτρια, Σχολή Περιβάλλοντος, Γεωγραφίας και Εφαρμοσμένης Οικονομίας, μεταξύ άλλων ανέφερε στην εναρκτήρια ομιλία της «Σήμερα δείχνουμε απτά παραδείγματα, μέσα από τις δράσεις των εταιρειών που βραβεύονται, τα οποία αποδεικνύουν ότι η προστασία του περιβάλλοντος μπορεί να αυξήσει την κερδοφορία των επιχειρήσεων, καθώς μειώνεται η σπατάλη ακριβών πόρων – πρώτων υλών και ενέργειας, μειώνεται το κόστος διαχείρισης αποβλήτων με την αύξηση της πρόληψης, της επαναχρησιμοποίησης και της ανακύκλωσης και βελτιώνεται η δημόσια εικόνα της επιχείρησης /οργανισμού. Τα Βραβεία απονέμονται σε αυτούς που έχουν επιδείξει εξαιρετική πορεία στην επίτευξη υψηλής στάθμης περιβαλλοντικών προτύπων και έχουν δεσμευτεί ως προς κάποιους διαρκείς και φιλόδοξους στόχους για μελλοντική περιβαλλοντική βελτίωση και βιώσιμη ανάπτυξη. Τα Βραβεία στοχεύουν να δημιουργήσουν συνθήκες ευγενούς συναγωνισμού μεταξύ των συμμετεχόντων με σκοπό την προώθηση της περιβαλλοντικής ευαισθησίας, καθώς επίσης να αναδείξουν την κοινωνική συνεισφορά επιχειρήσεων, οργανώσεων, ατόμων, στην υλοποίηση δράσεων για την περιβαλλοντική αναβάθμιση».

Μεγάλοι νικητές της βραδιάς οι εταιρείες που βραβεύθηκαν με Grand Environmental Award και είναι ο Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών ''Ελευθέριος Βενιζέλος'' Α.Ε. και η ΑΒ Βασιλόπουλος. Επίσης στους μεγάλους νικητές της βραδιάς ήταν οι εταιρείες, οι φορείς και οι οργανισμοί που βραβεύτηκαν με Gold: Διαμαντής Μασούτης Α.Ε., Η&Μ, Sunlight Recycling, ΑΒ Βασιλόπουλος, Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών ''Ελευθέριος Βενιζέλος'' Α.Ε., OTE Group, Διαχειριστής Εθνικού Συστήματος Φυσικού Αερίου (ΔΕΣΦΑ) Α.Ε., Τράπεζα Πειραιώς – SenseOne, Zero Energy Building ZEB AEEY, LAMDA HELLIX, ΣΙΔΕΝΟΡ Βιομηχανική Χάλυβα Α.Ε., Τράπεζα Eurobank Ergasias Α.Ε., Όμιλος Ελληνικά Πετρέλαια - Ελληνικά Πετρέλαια Α.Ε., SYNGENTA, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, COSMOTE SA, Toyota Ελλάς ΑΒΕΕ, SYCHEM A.E., Λιμενικό Ταμείο Σκύρου- Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Όμιλος Ελληνικά Πετρέλαια - Ελληνικά Καύσιμα Ορυκτέλαια (ΕΚΟ) ΑΒΕΕ, Coca-Cola Τρία Έψιλον, Υπουργείο Εθνικής Άμυνας (Τμ. Υποδομής & Περιβάλλοντος) και ETE Εθνική Τράπεζα.

Ευχαριστούμε τη διοίκηση του Πανεπιστημίου που πάντοτε υποστηρίζει ακάθεκτα κάθε νέα πρωτοβουλία Αειφορικής Ανάπτυξης. Επίσης, ιδιαίτερες ευχαριστίες αποδίδονται στην Ακαδημαϊκή κοινότητα που ανταποκρίθηκε με μεγάλη αμεσότητα στο κάλεσμα για τη συλλογή όλων αυτών των πληροφοριών που έδεσαν για να έρθουν τα βραβεία αυτά στο Πανεπιστήμιο.