Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου: Best paper award σε ερευνητές σε ανταγωνιστικό διεθνές συνέδριο CPSCom 2016

Στο ένατο διεθνές συνέδριο CPSCom 2016 (The 9th IEEE International Conference on Cyber, Physical and Social Computing), εργασία του Δρ. Κλήμη Νταλιάνη και του Αναπλ. Καθηγητή Νικόλα Τσαπατσούλη, ερευνητών του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, με τίτλο "Wall-Content Selection in Social Media: A Revelance Feedback Scheme based on Explicit Crowdsourcing" βραβεύτηκε ως η καλύτερη εργασία του συνεδρίου (Βest Paper Award). Η βράβευση έγινε από τον General Chair του συνεδρίου, Prof. Witold Pedrycz σε τελετή στα πλαίσια του συνεδρίου στο Chengdu στην Κίνα.

Το συνέδριο ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό καθώς από τα 356 άρθρα που υποβλήθηκαν μόνο τα 87 έγιναν αποδεκτά (ποσοστό 24.4%). Το συνέδριο CPSCom 2016είχε ως θέμα τον Κυβερνοχώρο, τη Φυσική και την Κοινωνική Πληροφορική και φιλοξένησε υψηλού κύρους ερευνητές, μηχανικούς και επαγγελματίες οι οποίοι παρουσίασαν state-of-art εξελίξεις και καινοτομίες σε θεωρητικά θεμέλια, τα συστήματα, τις υποδομές, τα εργαλεία, τις πλατφόρμες δοκιμών, και εφαρμογές για την CPSCom, καθώς και για τον προσδιορισμό των αναδυόμενων ερευνητικών θεμάτων.

Στη εργασία προτείνεται ένας ευφυής αλγόριθμός ανάδρασης συνάφειας (relevance feedback algorithm) ο οποίος λαμβάνει υπόψη τα οπτικά χαρακτηριστικά, την καταγραφή δραστηριοτήτων αλλά και την προσοχή που δίνεται από άλλους χρήστες (social attention) για την αυτόματη επιλογή των πληροφοριών που θα εμφανίζονται στον τοίχο χρηστών ηλεκτρονικών μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

Περισσότερες πληροφορίες http://umc.uestc.edu.cn/conference/cybermatics2016/CPSCom2016/