Ευρωπαϊκό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στη διαχείριση της Καρδιακής Ανεπάρκειας

Η επιτροπή για τη φροντίδα ατόμων με καρδιακή ανεπάρκεια του Συνδέσμου Καρδιακής Ανεπάρκειας της Ευρωπαϊκής Καρδιολογικής Εταιρείας πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία εκπαιδευτικό πρόγραμμα, την Παρασκευή 4 Νοεμβρίου στην Αγία Νάπα. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν αντιπροσωπείες 10 ευρωπαϊκών χωρών, συμπεριλαμβανομένης και της Κύπρου με το Δρ Βασίλειο Μπαρμπέρη (Καρδιολόγος, αντιπρόεδρος ομάδας εργασίας για την καρδιακή ανεπάρκεια), τη Δρ Έλσα Μαλέκκου και την κα Παρασκευή Χριστοφή (προηγμένη νοσηλεύτρια στην Εντατική Καρδιολογική Νοσηλεία, Πρόεδρος του Τομέα Προηγμένης Νοσηλευτικής, ΠΑΣΥΝΜ).

Ανάμεσα στους διακεκριμένους καθηγητές στην καρδιακή ανεπάρκεια ήταν η καθηγήτρια Theresa A McDonagh (King’s College of London), ο καθηγητής Arno W Hoes (Professor of Clinical Epidemiology & General Practice, Chair of the Julius Center for Health Sciences and Primary Care, one of the most influential scientific minds 2015, Thomson Reuters IP & and Science bibliometric experts), καθώς και η επίκουρη καθηγήτρια Αικατερίνη Λαμπρινού (Τμήμα νοσηλευτικής, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Καρδιολογικής Νοσηλευτικής της Ευρωπαϊκής Καρδιολογικής Εταιρείας).

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος έγιναν παρουσιάσεις με τα τελευταία δεδομένα που αφορούν στη διαχείριση της καρδιακής ανεπάρκειας και συζητήθηκε εκτενώς το σύστημα υγείας της κάθε συμμετέχουσας χώρας ως προς τη φροντίδα ατόμων με καρδιακή ανεπάρκεια, και πώς μπορεί να βελτιωθεί. Οι εκπαιδευόμενοι και εκπρόσωποι κάθε χώρας αναμένεται να μεταδώσουν τις πληροφορίες και τις γνώσεις που απέκτησαν σε όλους τους εμπλεκόμενους φορείς της χώρας τους για τη βελτίωση της παρεχόμενης φροντίδας.