Πρόσκληση σε Ανοικτή Διάλεξη με Τίτλο: «Η Χρηματοοικονομική Κρίση στην Ευρωζώνη: Ελλάδα-Κύπρος»

Η Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Πολιτικών Επιστημών σας προσκαλούν σε ανοικτή διάλεξη με τίτλο: «Η Χρηματοοικονομική Κρίση στην Ευρωζώνη: Ελλάδα-Κύπρος» και ομιλητή τον διακεκριμένο Καθηγητή Γκίκα Α. Χαρδούβελη, πρώην υπουργό Οικονομικών της Ελλάδος. Η διάλεξη θα διεξαχθεί την Παρασκευή, 18 Νοεμβρίου 2016 και ώρα 19:00 στο Αμφιθέατρο 2 του κτηρίου Τάσος Παπαδόπουλος, Θέμιδος και Ιφιγένειας γωνία, Λεμεσός. Η διάλεξη θα επικεντρωθεί στην πρόσφατη χρηματοοικονομική κρίση που έπληξε την Ευρωζώνη καθώς και στις συνέπειες της για την Ελλάδα και την Κύπρο.

Διακεκριμένος ομιλητής της διάλεξης θα είναι ο κ. Γκίκας Α. Χαρδούβελης, καθηγητής του Τμήματος Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής της Σχολής Χρηματοοικονομικής και Στατιστικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς. Ο κ. Γκίκας Χαρδούβελης είναι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος στα Οικονομικά από το Berkeley της Καλιφόρνιας και κάτοχος Master of Science και Bachelor of Arts στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά από το Harvard της Μασαχουσέτης (1978). Το επιστημονικό του έργο έχει δημοσιευθεί σε διεθνή περιοδικά κορυφαίου κύρους ενώ οι βιβλιογραφικές αναφορές στο επιστημονικό του έργο τον ανέδειξαν στους 50 κορυφαίους στον κόσμο στον ευρύτερο τομέα της εφαρμοσμένης οικονομετρίας.

Ο κ. Γκίκας Α. Χαρδούβελης υπηρέτησε ως Υπουργός Οικονομικών της Ελλάδος από τον Ιούνιο του 2014 έως τον Ιανουάριο του 2015, ενώ υπηρέτησε και ως Διευθυντής του Οικονομικού Γραφείου του Πρωθυπουργού Λουκά Παπαδήμου κατά το εξάμηνο της κυβέρνησης συνεργασίας στην Ελλάδα. Επιπρόσθετα, έχει διατελέσει Οικονομικός Σύμβουλος, Μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής και Επικεφαλής Οικονομικών Μελετών του ομίλου της EUROBANK.