Το Behance Portfolio Review στο ΤΕΠΑΚ

Πραγματοποιήθηκε το 1ο Behance Portfolio Review της Κύπρου, το Σάββατο 29 Οκτωβρίου στο κτήριο Τάσος Παπαδόπουλος του ΤΕΠΑΚ στη Λεμεσό, στο πλαίσιο της 10ης Portfolio Review Week του δικτύου Behance Greece. H εκδήλωση διεξήχθηκε με πρωτοβουλία των διοργανωτών, του γνωστού σχεδιαστή Charis Tsevis και της Aggeliki MK εκ μέρους του Graphic Stories Cyprus, σε συνεργασία με το Semiotics & Visual Communication Lab του Cyprus University of Technology / Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Στην εκδήλωση έλαβε μέρος ο Άγγελος Παναγίδης, μέλος του ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού του τμήματος καθώς επίσης και του Semiotics & Visual Communication Lab.

Τι είναι:
Το Behance Portfolio Reviews είναι τοπικές συναντήσεις της δημιουργικής κοινότητας χρηστών του Behance ανά τον κόσμο. Σε αυτές νέα και παλαιότερα μέλη συναντιούνται, αναλύουν δημιουργικές στρατηγικές, εξετάζουν τα portfolio τους, συνδέονται και κοινωνικοποιούνται. Σκοπός της δημιουργικής αυτής συνάντησης είναι η ενδυνάμωση των σχέσεων και της αλληλεπίδρασης μεταξύ των δημιουργικών επαγγελματιών της Κύπρου και η δημιουργία των κατάλληλων συνθηκών για την περεταίρω ανάπτυξη των τεχνών και του design.

Το Behance Portfolio Reviews ευελπιστεί να φέρει την ακμάζουσα διαδικτυακή κοινότητα της Κύπρου σε επαφή, σε χώρους εκτός διαδικτύου, να ενθαρρύνει και να ενδυναμώσει τους δημιουργικούς αυτούς ανθρώπους στο να μοιραστούν τις ιδέες τους μέσα από την παρουσίαση της δουλείας τους και τελικά να τους βοηθήσει όχι μόνο να αναδείξουν αλλά και να αναπτύξουν την τέχνη τους. Στο 1ο Behance Portfolio Review Κύπρου, οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν και να αλληλεπιδράσουν με μια σειρά από αξιόλογους και εκλεκτούς προσκεκλημένους ομιλητές, να αντλήσουν γνώση και εμπειρία και να κοινωνικοποιηθούν με μέλη της τοπικής δημιουργικής κοινότητας της Κύπρου και όχι μόνο.