Η Κύπρος Στον Ευρωπαϊκό Χάρτη Της Πράσινης Καινοτομίας Και Επιχειρηματικότητας

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου με εταίρους την Chrysalis LEAP και το Ενεργειακό Γραφείο Κυπρίων Πολιτών, πέτυχαν την ένταξη της Κύπρου στο Climate-KIC που αποτελεί την κύρια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην καταπολέμηση των επιπτώσεων της Κλιματικής Αλλαγής και την προώθηση της Αειφόρου Ανάπτυξης.

Το Climate-KIC είναι μια από τις 5 Κοινότητες Γνώσης και Καινοτομίας του Ευρωπαϊκού Ινστιτούτου Καινοτομίας και Τεχνολογίας (ΕΙΤ) και σε αυτή συμμετέχουν γνωστά Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια, πολυεθνικές εταιρείες, επαγγελματικές ενώσεις και τοπικές αυτοδιοικήσεις. Η διαδικασία ένταξης στο πρόγραμμα διεύρυνσης του Climate-KIC (Regional Innovation Scheme) ήταν ανταγωνιστική με την κυπριακή κοινοπραξία να πετυχαίνει υψηλή βαθμολογία και να λαμβάνει μια από τις 6 θέσεις νεο-εισερχόμενων περιφερειών, μεταξύ περισσοτέρων των 50 εκδηλώσεων ενδιαφέροντος. Τις άλλες πέντε θέσεις διεύρυνσης πέτυχαν κοινοπραξίες από τη Μάλτα, τη Βουλγαρία, την Πορτογαλία, τη Λετονία και τη Σερβία. Ο Mike Cherrett, Διευθυντής Εξωτερικών Συνεργασιών του Climate-KIC δήλωσε για την διεύρυνση: « Η ενεργή συμμετοχή σε περιφερειακό επίπεδο είναι πολύ σημαντική για την Ευρώπη ώστε να συνεχίσει να ηγείται στην ανάπτυξή θεμάτων σχετικών με την Κλιματική Αλλαγή. Οι έξι νέες περιφερειακές κοινοπραξίες που θα ενταχούν στο πρόγραμμα, θα μας βοηθήσουν ώστε να οικοδομήσούμε στην επιτυχία του πρώτου πιλοτικού προγράμματος EIT RIS και να ενισχύσουμε το δίκτυο των εταίρων μας σε όλη την Ευρώπη».

Στόχος της Κυπριακής κοινοπραξίας είναι η προώθηση της πράσινης καινοτομίας στην Κύπρο και την ευρύτερη περιοχή, όπως την Ελλάδα, Βόρειο Αφρική και Μέση Ανατολή, μέσω στοχευμένων δράσεων σε επαγγελματική εκπαίδευση, τεχνολογική ανάπτυξη πράσινων προϊόντων και υπηρεσιών και επιτάχυνση πράσινων νεοφυών επιχειρήσεων. Ήδη από το 2014 η Chrysalis LEAP διοργανώνει ως εξωτερικός συνεργάτης του Climate-KIC τους διαγωνισμούς επιχειρηματικότητας ClimateLaunchpad για Κύπρο και Ελλάδα, ενώ φέτος τον Οκτώβριο το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου θα διοργανώσει το Climathon 2016 που θα διεξαχθεί ταυτόχρονα σε περισσότερες από 100 πόλεις και έχει ως στόχο την επίλυση τοπικών προβλημάτων που απορρέουν από την Κλιματική Αλλαγή. Τον Σεπτέμβριο θα γίνει η παρουσίαση των προγραμμάτων με τις κυρίες δράσεις που θα λάβουν χώρα το 2017.

Το συντονισμό του προγράμματος για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου έχουν οι Δρ Στέλιος Γιατρός από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής και Δρ Αλέξανδρος Χαραλαμπίδης από το Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος με την υποστήριξη του Γραφείου Καινοτομίας και Μεταφοράς Τεχνολογίας που ηγείται ο κ. Αριστόδημος Λανίτης. Την κυπριακή αίτηση υποστήριξαν το Γραφείο Υφυπουργού Προεδρίας, το Υπουργείο Οικονομικών, το Υπουργείο Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού, ο Δήμος Λεμεσού, η Ένωση Δήμων, το ΕΒΕΛ, το Ευρωπαϊκό Κέντρο Επιχειρηματικής Στήριξης Κύπρου, η πρεσβεία των ΗΠΑ, η Υπάτη Αρμοστεία Η.Β., η τέως Επίτροπος κ. Ανδρούλα Βασιλείου και η Δρ Ελπίδα Κεραυνού, μέλος Δ.Σ. ΕΙΤ.