Ξεκίνησε η ψηφιοποίηση της Μνήμης της Κύπρου και εκτός συνόρων

Το Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς ξεκίνησε την ψηφιοποίηση των φωτογραφικών άλμπουμ από το αρχείο του πολιτιστικού Μορφωτικού Γραφείου της Πρεσβείας της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Αθήνα, «Σπίτι της Κύπρου». Η διαδικασία στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία και τα πρώτα αποτελέσματα θα είναι αναρτημένα σε λίγες ημέρες στη Ψηφιακή Βιβλιοθήκη της Ευρωπαϊκής Ενωσης Europeana (http://www.europeana.eu/).

Η Europeana άνοιξε τις πύλες της στο κοινό τον Νοέμβριο του 2008 και μέσα σε λιγότερο από 8 χρόνια έδωσε πρόσβαση σε 52 εκατομμύρια αντικείμενα όπως: βιβλία, χάρτες, ηχογραφήσεις, φωτογραφίες, πίνακες και ταινίες, αρχειακά έγγραφα κτλ., αντικείμενα προερχόμενα από Εθνικές Βιβλιοθήκες και Πολιτιστικά Ιδρύματα των κρατών της Ευρώπης. Ανατρέχοντας στην Europeana, ο οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται να εμβαθύνει τις γνώσεις του για την πολιτιστική Κληρονομιά της Κύπρου, οπουδήποτε στον κόσμο, όπως ο απόδημος κάτοικος του εξωτερικού, ο ερευνητής ή ακόμη και ο μελλοντικός τουρίστας, μπορεί να έχει άμεσα και δωρεάν πρόσβαση σ’ αυτές τις πληροφορίες.

Tο ερευνητικό Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς Κύπρου του ΤΠΚ (www.digitalheritagelab.eu), το οποίο ίδρυσε και διευθύνει ο Δρ. Μαρίνος Ιωαννίδης, ανήκει στο Tμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του ΤΠΚ. Το εργαστήριο συμμετέχει ενεργά σε διάφορα ευρωπαϊκά έργα της Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Σε αυτό απασχολούνται ερευνητές, διδακτορικοί φοιτητές, επιστήμονες από διάφορους κλάδους, όπως μουσειολογία, βιβλιοθηκονομία, αρχαιολογία, πληροφορική, αρχιτεκτονική.

Το Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς Κύπρου είναι από τα πρωτοπόρα παγκοσμίως στην τεχνολογία που επιτρέπει τη δημιουργία μιας «πολιτιστικής ηλεκτρονικής κιβωτού», η οποία λειτουργεί και ως «ταυτότητα» πολιτισμού στο σύγχρονο κόσμο. Με την ψηφιοποίηση δημιουργούνται καινούργιες ερευνητικές δυνατότητες, αφού πλέον ένας επιστήμονας έχει την άμεση πρόσβαση στον ευρωπαϊκό πολιτιστικό θησαυρό.

Παράλληλα, στόχος μας είναι η δημιουργία του φωτογραφικού άλμπουμ της Κύπρου με ιστορικές και σύγχρονες φωτογραφίες από όλα τα μέρη της Κύπρου το οποίο συνεχώς εμπλουτίζεται χάριν του ενδιαφέροντος διαφόρων δήμων και κοινοτήτων της Κύπρου, όπου η συμμετοχή ανέρχεται μέχρι στιγμής στο 58% και 27% αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα του φιλόδοξου αυτού έργου, θα παρουσιαστούν σε ειδική τελετή κατά τη διάρκεια του Διεθνούς Συνεδρίου EuroMed2016 (www.euromed2016.eu) που θα διεξαχθεί από 31/10 μέχρι 05/11/2016 στη Λευκωσία. Το Συνέδριο αυτό αποτελεί, διεθνώς, τη σημαντικότερη εκδήλωση σε θέματα που αφορούν την έρευνα, ανάπτυξη, τεχνολογία και εκπαίδευση στον τομέα της Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς.