Διεθνής διάκριση προπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος του ΤΠΚ στον τομέα της Περιβαλλοντικής Χημείας

Οι προπτυχιακοί φοιτητές του τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος (ΕΤΕΠ) του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου, Νικολέττα Τσιάρτα και Ιωσήφ Μποράη επιλέχθηκαν από την Αμερικανική Ένωση Χημικών (ACS) να λάβουν ένα από τα βραβεία που δίνονται σε προπτυχιακούς φοιτητές, για τις χρονιές 2015 και 2016 αντίστοιχα. Ξεκινώντας από το 2007, η Επιτροπή Περιβαλλοντικής Χημείας της ACS βραβεύει κάθε χρόνο περίπου 25 προπτυχιακούς φοιτητές, οι οποίοι με τις ερευνητικές τους δραστηριότητες έχουν συνεισφέρει στον Τομέα της Περιβαλλοντικής Χημείας. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι το 2015, η Επιτροπή αποφάσισε να δεχθεί υποψηφιότητες φοιτητών που συνεργάζονται με διεθνή μέλη του οργανισμού και δεδομένου ότι ο ανταγωνισμός ήταν παγκοσμίως, η Κύπρος εκπροσωπήθηκε με επιτυχία από φοιτητές του Τμήματος ΕΤΕΠ.