Βράβευση Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στα Education Business Awards 2016

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου βραβεύτηκε στα Education Business Awards 2016, όπου συμμετέχουν περισσότεροι από 200 οργανισμοί σε Ελλάδα και Κύπρο και τα οποία διοργανώνονται από την εταιρεία Boussias Communications και τα περιοδικά Marketing Week και HR Professional. Άλλα πανεπιστήμια που έλαβαν διάκριση σε διάφορες κατηγορίες καλών πρακτικών είναι το Πανεπιστήμιο Πατρών, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.

Σκοπός των βραβείων είναι η αναγνώριση και ανάδειξη εκπαιδευτικών οργανισμών που συστηματικά επενδύουν και καινοτομούν, ώστε το ανθρώπινο κεφάλαιο της Ελλάδας και της Κύπρου, να αποδώσει στην κοινωνία το σύνολο της σοφίας, των γνώσεων, των δεξιοτήτων, των ταλέντων και των εμπνεύσεων που οδηγούν στην καινοτομία και την πρόοδο. Η ανάδειξη και η βράβευση των αποτελεσμάτων των επενδύσεων εκπαιδευτικών οργανισμών, γίνεται μέσα από την αναγνώριση βέλτιστων πρακτικών σε τρεις γενικές κατηγορίες: Εκπαίδευση, Οικονομικά & Διοίκηση και Εξωστρέφεια & Συνεργασία και συνολικά 30 υποκατηγορίες.

Στην τελετή απονομής των βραβείων η οποία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 20 Απριλίου 2016 στην Αθήνα, στο ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου έλαβε το βραβείο της Κατηγορίας «Καλύτερο Εργασιακό Περιβάλλον: Στρατηγική Διεύθυνση Ανθρώπινου Δυναμικού στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και Πιστοποίηση με το Διεθνές Πρότυπο Investors In People Bronze» και έλαβε έπαινο στην Κατηγορία «Κτίρια – Εγκαταστάσεις: Αειφορία & Τεχνολογία: Δυο Παραδείγματα Κτηριακής Ανάπτυξης στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου».

Η κριτική επιτροπή είχε την πιο κάτω σύνθεση:

Πρόεδρος: Μαριέττα Γιαννάκου, πρώην Υπουργός Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, πρώην Υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, πρώην Βουλευτής – Ευρωβουλευτής.

Μέλη:

• Βασίλειος Δασκαλάκης, Πρόεδρος, Σύνδεσμος Ελληνικών Κολεγίων
  • Βάσω Κόλλια, Πολιτικός Επιστήμονας, τέως Γενική Γραμματέας Ισότητας των Φύλων, πρώην Γενική Γραμματέας Νέας Γενιάς, ECWT High Level Commission member, Mellon-skills accelerator, Angels leader
  • Χαράλαμπος Κυραϊλίδης, Πρόεδρος, Σύνδεσμος Ιδρυτών Ελληνικών Ιδιωτικών Εκπαιδευτηρίων
  • Κωνσταντίνος Μαργαρίτης, Δημοσιογράφος – πρώην Αντιπρόεδρος ΟΕΕΚ
  • Δημήτρης Μελιγκώνης, Εκπαιδευτικός, πρώην Διευθυντής Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας
  • Βασίλειος Παληγιάννης, Αιρετός ΚΥΣΠΕ
  • Μάνος Παπάζογλου, Επίκουρος Καθηγητής Πολιτικών Συστημάτων στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου
  • Ιωάννα Σιοτρόπου, Πρόεδρος, ΔΙΑΒΗΜΑ - Σύνδεσμος Φορέων Επαγγελματικής Κατάρτισης και Δια Βίου Μάθησης
  • Δημήτρης Σκιαδάς, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
  • Δάφνη Φουντουκάκου, Α’ Αντιπρόεδρος, Σύνδεσμος Ελληνικών Κολεγίων

Η αξιολόγηση των υποψηφιοτήτων πραγματοποιήθηκε στη βάση συγκεκριμένων κριτηρίων ως εξής:

1. Η συμβολή της δράσης σε σχέση με τις ανάγκες των διδασκόμενων και του εκπαιδευτικού προσωπικού.
  2. Η συμβολή της δράσης σε σχέση με τις επιχειρηματικές ανάγκες και το όραμα του Εκπαιδευτικού ιδρύματος.
  3. Ο σχεδιασμός, η μεθοδολογία και ο τρόπος υλοποίησης της επένδυσης.
  4. Ο βαθμός καινοτομίας/πρωτοπορίας της δράσης.
  5. Η παράθεση ποιοτικών και ποσοτικών αποτελεσμάτων της δράσης.

Η διάκριση του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στα βραβεία Education Business Awards 2016 αποδεικνύεται σημαντική καθότι αναγνωρίζει ως αποτελεσματικές τις δράσεις του Πανεπιστημίου σε θέματα στρατηγικής διεύθυνσης ανθρώπινου δυναμικού, τη χρήση νέων τεχνολογιών μάθησης και περιπτώσεις αειφορίας και κτηριακής ανάπτυξης που ικανοποιούν τις σύγχρονες απαιτήσεις των μαθησιακών αναγκών.