Επίσκεψη Ιρανικής Αποστολής

Στα πλαίσια επίσημης επίσκεψης Ιρανικής αποστολής στην Κύπρο, ο Πρύτανης του ΤΠΚ Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός και ο Προϊστάμενος της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας Δρ. Βασίλης Πρωτοπαπάς συναντήθηκαν με τον Ιρανό Υφυπουργό Παιδείας και Επιστήμης, Έρευνας και Τεχνολογίας Prof. Dr. Mojtaba Shariatyniasar, τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Τabriz Prof. Dr. Μohammadreza Pourmohammadi και άλλους Ιρανούς αξιωματούχους.

Κατά τη συνάντηση ο Πρύτανης του ΤΠΚ παρουσίασε το προφίλ του Πανεπιστημίου και τα ερευνητικά αντικείμενα τα οποία θα μπορούσαν να αποτελέσουν περιοχές συνεργασίας με την ιρανική πλευρά, καθώς επίσης κατέθεσε και άλλες εισηγήσεις ενδεχόμενης συνεργασίας. Από τις συνομιλίες διαφάνηκε ότι υπάρχει αμφότερο ενδιαφέρον για συνέργειες στον τομέα της Νανοτεχνολογίας και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών, στον τομέα Διαχείρισης Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας και Περιβάλλοντος και στον τομέα Τεχνολογικές Εφαρμογές Επισκόπησης.

Με πρωτοβουλία του Πρύτανη του ΤΠΚ δρομολογείται υπογραφή Διμερούς Συμφωνίας Συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Τεχεράνης το οποίο αποτελεί το παλαιότερο και μεγαλύτερο εκπαιδευτικό, επιστημονικό και ερευνητικό κέντρο του Ιράν περιλαμβάνοντας 16 σχολές, 6 πανεπιστημιουπόλεις, 4 εκπαιδευτικά κέντρα, καθώς και 14 ερευνητικά ινστιτούτα.