Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών στο Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών, το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου υποδέχεται τον καθηγητή Γεώργιο Καναράκη, ο οποίος θα παρουσιάσει στο κοινό τον συλλογικό τόμο «Η Διαχρονική Συμβολή της Ελληνικής σε Άλλες Γλώσσες».

Ως Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών καθιερώθηκε από το Συμβούλιο της Ευρώπης η 26η Σεπτεμβρίου και αποτελεί μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών και της πολυγλωσσίας στην Ευρώπη.

Ο Γ. Καναράκης είναι καθηγητής στη Σχολή Κοινωνικών Επιστηµών και Ανθρωπιστικών Σπουδών στο πανεπιστήμιο Charles Sturt της Αυστραλίας. Μεταξύ άλλων, έχει σπουδάσει ελληνική και αγγλική φιλολογία, εφαρμοσμένη γλωσσολογία, αγγλική γλώσσα και αμερικάνικη λογοτεχνία.

Έχει επίσης εκπονήσει διδακτορικές σπουδές στη γλωσσολογία, στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, ενώ εργασίες, βιβλία και άρθρα του έχουν παρουσιαστεί σε συνέδρια τόσο στην Ελλάδα και την Κύπρο όσο και στο εξωτερικό.

Διετέλε καθηγητής σε διάφορα εκπαιδευτικά ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ παράλληλα είχε ενεργό ρόλο σε διεθνείς επιτροπές για θέματα παιδείας και έρευνας.

Η παρουσίαση, η οποία είναι ανοιχτή για το κοινό, θα πραγματοποιηθεί τη  Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου και ώρα 19.00, στο Αμφιθέατρο 2 του Κτηρίου Τάσος Παπαδόπουλος του ΤΕΠΑΚ, στη Λεμεσό.