Ευρωπαϊκό πρόγραμμα στο ΤΕΠΑΚ για την πληροφόρηση και πρόληψη του ακρωτηριασμού γυναικείων γεννητικών οργάνων (FGM)

Χρηματοδότηση ύψους 800 χιλιάδων ευρώ από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή πέτυχε το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου για την υλοποίηση του ερευνητικού έργου ‘United to END FGM: European Knowledge Platform for Professionals dealing with Female Genital Mutilation’. Βασικός στόχος του έργου, το οποίο συντονίζει η Δρ Χριστιάνα Κούτα, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Νοσηλευτικής, είναι η ανάπτυξη μιας ηλεκτρονικής πλατφόρμας πληροφόρησης και πρόληψης για τον ακρωτηριασμό των γυναικείων γεννητικών οργάνων (FGM). Η πλατφόρμα θα είναι προσβάσιμη και πολιτισμικά κατάλληλη για χρήση από επαγγελματίες πολλών κλάδων και θα λειτουργήσει ως ένα πανευρωπαϊκό μέσο παροχής ενημέρωσης αλλά και στήριξης και προστασίας γυναικών και κοριτσιών που διατρέχουν κίνδυνο.

Για την υλοποίηση του προγράμματος θα εργαστούν, πέραν των ερευνητών από το ΤΕΠΑΚ, ακαδημαϊκοί και άλλοι επιστήμονες από πανεπιστήμια, ινστιτούτα και μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς από την Πορτογαλία, Ιταλία, Ιρλανδία, Βέλγιο, Ηνωμένο Βασίλειο, Γαλλία, Ισπανία και Δανία. Από την Κύπρο συμμετέχει επίσης το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελετών Κοινωνικού Φύλου. Ως ειδικοί ενισχυτικοί εταίροι θα συμβάλουν στο πρόγραμμα η Ευρωπαϊκή Αστυνομική Ακαδημία, το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Μεταναστών Γυναικών, ο Ευρωπαϊκός Σύνδεσμος Μαιών και η Ύπατη Αρμοστεία των Ηνωμένων Εθνών για τους Πρόσφυγες.

Η ερευνητική πρόταση υποβλήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος JUSTICE της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και αξιολογήθηκε για χρηματοδότηση θετικά μέσα από μια ανταγωνιστική διαδικασία.