Προκήρυξη θέσεων για περιστασιακή φοίτηση, Φθινοπωρινό Εξάμηνο 2018-19

Νέα-Ανακοινώσεις Σπουδές Φοιτητικά Νέα

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ανακοινώνει ενεργοποίηση της πρόνοιας για Φοιτητές Περιστασιακής Φοίτησης και δέχεται αιτήσεις για εγγραφή και παρακολούθηση από το ευρύ κοινό αριθμού μαθημάτων.

Φοιτητές περιστασιακής φοίτησης ονομάζονται άτομα που παρακολουθούν μεμονωμένα μαθήματα ή θεματικές ενότητες ή και τα δύο, σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο, με σκοπό να εμπλουτίσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους. Οι φοιτητές περιστασιακής φοίτησης έχουν τις ακαδημαϊκές υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των τυπικών φοιτητών.

ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Το κάθε Τμήμα καθορίζει τα μαθήματα στα οποία θα δεχθεί φοιτητές περιστασιακής φοίτησης. Για τα προσφερόμενα μαθήματα Φθινοπωρινού Εξαμήνου 2018/19 πατήστε εδώ.

Οι περιγραφές των μαθημάτων είναι αναρτημένες στην ιστοσελίδα του κάθε Τμήματος ενώ οποιεσδήποτε περαιτέρω πληροφορίες ή βοήθεια μπορούν οι υποψήφιοι να τις εξασφαλίσουν μέσω email στο studies@cut.ac.cy ή στα τηλέφωνα 25002710 ή 25002711. Πατήστε εδώ για το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων για το Φθινοπωρινό Εξάμηνο, όπου αναφέρονται οι μέρες, οι ώρες και οι χώροι διεξαγωγής των μαθημάτων.

ΦΟΙΤΗΣΗ

Η φοίτηση είναι υποχρεωτική. Η βαθμολόγηση των μαθημάτων για φοιτητές περιστασιακής φοίτησης χαρακτηρίζεται με Επιτυχία (ΕΠΙ) ή Αποτυχία (ΑΠΟ) ενώ στο τέλος του εξαμήνου χορηγείται Αναλυτική Βαθμολογία στην οποία αναγράφονται τα μαθήματα που παρακολούθησαν.

Τα μαθήματα του Φθινοπωρινού Εξαμήνου 2018-19 αρχίζουν στις 3 Σεπτεμβρίου 2018 και θα ολοκληρωθούν στις 30 Νομεβρίου 2018. Η περίοδος των τελικών εξετάσεων έχει προγραμματιστεί  για την περίοδο από τις  7 μέχρι 21 Δεκεμβρίου 2018.

ΔΙΔΑΚΤΡΑ

Οι φοιτητές περιστασιακής φοίτησης καταβάλλουν τα ίδια δίδακτρα που καταβάλλουν και οι φοιτητές αντιστοιχίας, δηλαδή €80 ανά ECTS (συμπεριλαμβανομένων και των εργαστηριακών μαθημάτων). Για ένα μάθημα π.χ. 5 ECTS τα συνολικά δίδακτρα ανέρχονται σε €400. Τα δίδακτρα καταβάλλονται εντός της πρώτης βδομάδας διεξαγωγής των μαθημάτων. Ο τρόπος καταβολής των διδάκτρων και όλες οι απαραίτητες πληροφορίες επεξηγούνται αναλυτικά πιο κάτω.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχει οποιοδήποτε άτομο έχει απολυτήριο σχολείου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και γνωρίζει πολύ καλά ελληνικά.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται στην Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας, ηλεκτρονικά μέσω της Διαδικτυακής Πύλης του Πανεπιστημίου, αρχίζοντας από εδώ, μέχρι και την Κυριακή, 26 Αυγούστου 2018

Οι αιτήσεις θα προωθηθούν άμεσα στα Τμήματα τα οποία και θα αποφασίσουν. Οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν  για την έκβαση του αποτελέσματος με ηλεκτρονικό μήνυμα (email) από την Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας μέχρι και την Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018.

ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ

Τα δίδακτρα για κάθε μάθημα ανέρχονται στα €80 ανά ECTS. Π.χ. για ένα μάθημα 5 ECTS τα δίδακτρα είναι €400. Τα δίδακτρα καταβάλλονται εντός της πρώτης βδομάδας διεξαγωγής μαθημάτων, με κατάθεση στον πιο κάτω τραπεζικό λογαριασμό:

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑΣ:

ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ ΛΤΔ

ΚΑΤΟΧΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ:

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ:

0335-05-046698-00

ΑΡΙΘΜΟΣ ΙΒΑΝ:

CY14 0020 0335 0000 0005 0466 9800

ΚΩΔΙΚΟΣ SWIFT:

BCYPCY2N

Παρακαλούμε βεβαιωθείτε ότι στην απόδειξη εμβάσματος θα αναγράφεται: «ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ ΦΟΙΤΗΤΗΣΗ» και ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, το ονοματεπώνυμο και  ο αριθμός της πολιτικής σας ταυτότητας, Λάβετε υπόψη ότι η Τράπεζα πιθανόν να σας επιβαρύνει με κάποια χρέωση.