Η Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού ως νέα πύλη γνώσης

Ογδοντατρία χρόνια μετά από την ανέγερση της ιδιωτικής κατοικίας του μεγαλεμπόρου Αντώνη Πηλαβάκη, το σημαντικό ιστορικό κτήριο, ανανεωμένο και εκσυγχρονισμένο, θα παραδοθεί για χρήση από όλους τους πολίτες της Κύπρου. Αποτελεί στολίδι αρχιτεκτονικής για την πόλη, ενώ παράλληλα προάγει σύγχρονες μορφές μάθησης και διάδρασης με τον πολιτισμό, τις επιστήμες και τις τέχνες.

Πλήρως ανακαινισμένη, λειτουργεί αρχές Σεπτεμβρίου

Στις 3 Σεπτεμβρίου 2018, η Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού ανοίγει τις πόρτες της στο κοινό,  εμπλουτισμένη και τεχνολογικά αναβαθμισμένη. Βάσει της συμφωνίας μεταξύ Δήμου Λεμεσού και Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΠΚ), το τελευταίο ανέλαβε την ανακαίνιση του κτηρίου και την καταγραφή όλου του υλικού της Βιβλιοθήκης υπό την επίβλεψη των βιβλιοθηκονόμων του Πανεπιστημίου. Το Πανεπιστήμιο παρείχε στη βιβλιοθήκη την τεχνογνωσία που έχει αποκτήσει τα τελευταία χρόνια στη θεματική υποστήριξη των χρηστών, με σύγχρονα αυτοματοποιημένα συστήματα και τεχνολογίες αιχμής.

Η αποστολή της νέας Δημοτικής Πανεπιστημιακής Βιβλιοθήκης απευθυνόμενη στο σύνολο των πολιτών, εστιάζεται στην παροχή πρόσβασης σε κάθε είδους γνώση και στη διάσωση και προβολή των γραμμάτων και της πνευματικής παραγωγής του τόπου.

Οι πολίτες θα έχουν τη δυνατότητα χρήσης των συλλογών τόσο εντός του χώρου της Βιβλιοθήκης, όσο και να το δανειστούν  αφού προηγουμένως εγγραφούν ως μέλη. Επιπλέον μέσω του ειδικού εξοπλισμού αυτo-εξυπηρέτησης χρηστών,  οι χρήστες θα έχουν τη δυνατότητα να δανείζονται και να επιστρέφουν από μόνοι τους αυτόνομα το υλικό. Στη Βιβλιοθήκη θα λειτουργούν αίθουσες ομαδικής μελέτης, συνεδριάσεων, εκδηλώσεων και υπολογιστών. Επιπλέον, έχει διαμορφωθεί παιδικό τμήμα για τις ανάγκες των παιδιών.

Η Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού θα λειτουργεί καθημερινά εκτός Σαββάτου και Κυριακής.

Χειμερινό ωράριο (Σεπτέμβριος-Μάιος):

Δευτέρα-Παρασκευή 8:00-20:00

Θερινό ωράριο (Ιούνιος-Αύγουστος):

Δευτέρα-Παρασκευή 8:00-14:30

Πρότυπο για τα κυπριακά δεδομένα

Η νέα μορφή της Βιβλιοθήκης αποτελεί, «πρότυπο για τα κυπριακά δεδομένα», καθώς πρόκειται για την πρώτη συνεργασία Δημοτικής και Πανεπιστημιακής Βιβλιοθήκης στην Κύπρο, η οποία αναδεικνύει τόσο την ιστορία της πόλης της Λεμεσού, αλλά και τη σχέση της πόλης με το Πανεπιστήμιο.

Με σεβασμό στην ιστορικότητα του κτηρίου, η προσπάθεια των δύο φορέων εστιάζεται στη συγκέντρωση, διατήρηση, οργάνωση και προώθηση της γνώσης, ώστε η νέα μορφή της Βιβλιοθήκης να υποστηρίζει τις πληροφοριακές, εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες των χρηστών. Επίσης, πέρα από τη λειτουργία της Βιβλιοθήκης ως Κέντρο Πληροφόρησης, επιδιώκεται η ενεργός συμμετοχή της Βιβλιοθήκης στα πολιτιστικά και κοινωνικά δρώμενα της πόλης, καθώς και στη διοργάνωση πολιτιστικών και λοιπών εκδηλώσεων.

Σύγχρονη πρόσβαση στη γνώση

Το ισόγειο του κτηρίου θα στεγάζει τη Δημοτική Βιβλιοθήκη, η οποία περιλαμβάνει πέραν των 60.000 τόμων με σπάνιες εκδόσεις (συμπεριλαμβανομένων χειρογράφων και παλαιτύπων), την Παιδική Βιβλιοθήκη και χώρους εργασίας. Ιδιαίτερα σημαντικό θεωρείται το Κυπρολογικό Τμήμα της Βιβλιοθήκης που περιλαμβάνει κυπριακές εκδόσεις, παλιές και σε αρκετές περιπτώσεις πλήρεις σειρές εφημερίδων και περιοδικών από τον 19ο αιώνα μέχρι σήμερα.

Στη διάθεση του κοινού θα βρίσκεται και η συλλογή  Καλών Τεχνών η οποία αποτελεί δωρεά του αείμνηστου Κύπριου συγγραφέα και ερευνητή Χριστάκη Μιχαηλίδη. Το υλικό της καλύπτει θέματα  εικαστικών τεχνών, αρχιτεκτονικής, ζωγραφικής, φιλοσοφίας και ιστορία της τέχνης, στην αγγλική, γαλλική, ιταλική, ισπανική, γερμανική και ελληνική γλώσσα.

Μέσα από τη συμμετοχή του Πανεπιστημίου στην Κοινοπραξία Κυπριακών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών, η Βιβλιοθήκη θα έχει επίσης πρόσβαση σε εκατομμύρια επιστημονικά άρθρα και ηλεκτρονικά βιβλία. Στη συλλογή περιλαμβάνονται επίσης χιλιάδες τόμοι βιβλίων σχετικά με θέματα ψυχολογίας, λογοτεχνίας, λαογραφίας.

Ιδιαίτερη μέριμνα του Πανεπιστημίου είναι να προσαρμόσει τις δυνατότητες της Βιβλιοθήκης στις αυξανόμενες απαιτήσεις της νέας ψηφιακής εποχής, για να ανταποκριθεί, πέρα από το συμβατικό της ρόλο, στην εποχή της πληροφορίας. Για την Κύπρο όπου η υστέρηση σε βιβλιοθήκες είναι εμφανής, η σημασία της λειτουργίας μιας πρωτοποριακής βιβλιοθήκης είναι μείζονος σημασίας για την εκπαίδευση, τον πολιτισμό και τη δημιουργία της κοινωνίας της γνώσης.