Διεθνές Συνέδριο στο ΤΕΠΑΚ για τους λειτουργούς συμμόρφωσης

Συνέδρια

Τελικά η αίθουσα ήταν πολύ μικρή να χωρέσει τους 257 σύνεδρους στο διεθνές συνέδριο που οργάνωσε το Τμήμα Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με θέμα «Compliance: Issues, Concerns and Future Directions».

Η Δρ. Μαρία Κραμβιά-Καπαρδή, οργανώτρια του συνεδρίου, ευχαρίστησε τους χορηγούς τους συνεδρίου και αναφέρθηκε στον στόχο του συνεδρίου που δεν ήταν άλλος από τη ανάπτυξη της γνώσης των ατόμων που εργοδοτούνται  ως λειτουργοί συμμόρφωσης  στο τραπεζικό, λογιστικό, νομικό, ασφαλιστικό, ΕΠΕΥ κ.α.

Την εκδήλωση προσφώνησε ο Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός, Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, ο οποίος αναφέρθηκε στην σημαντικότητα και αναγκαιότητα του λειτουργού συμμόρφωσης καθώς επίσης και την ανάγκη τέτοιων συνεδρίων προς το κοινωνικό γίγνεσθαι.

Το συνέδριο επίσης χαιρέτισαν οι κύριοι: Πέτρος Πετράκης- από την  PwC, Χρίστος Μιχαήλ-Πρόεδρος του Cyprus Fiduciary Association, Δώρος Ιωαννίδης-Πρόεδρος του Παγκύπριου Δικηγορικού Συλλόγου, Μάριος Τσιακκής- Γενικός Γραμματέας του ΚΕΒΕ και ο Νίκος Νικολαΐδης-Δήμαρχος Λεμεσού.

Ο καθηγητής του Cambridge  Sir Anthony Bottoms ανάπτυξε το θέμα της συμμόρφωσης σε σινάφια με τις νομοθεσίες και την αποτελεσματικότητα τους ενώ ή διακεκριμένη καθηγήτρια από την Αμερική Trevino, ανάπτυξε το θέμα της ηθικής και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει ο λειτουργός συμμόρφωσης. Ο Δρ.  Tankebe, αναφέρθηκε στη νομιμότητα αυτού του επαγγέλματος. Η νομικός κα. Lancri,  αναφέρθηκε στους λειτουργούς συμμόρφωσης ότι έχουν ευθύνη να ελέγχουν ότι η εταιρεία δεν συμμορφώνεται μόνο με τον νόμο αλλά έχει μια πιο πλατειά προέκταση η ευθύνη τους.

Στο συνέδριο μίλησαν επίσης ο Καθ. Fanto,  o  οποίος αναφέρθηκε στις πρόσφατες προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι λειτουργοί συμμόρφωσης, ενώ ό κ. Foulsham αναφέρθηκε στην πρόσφατη νομοθεσία αναφορικά με την Προστασία των Προσωπικών Δεδομένων. Η Kristy Grant-Hart έδωσε στους λειτουργούς συμμόρφωσης εισηγήσεις πώς να είναι αποτελεσματικοί στην δουλεία τους ενώ ο Καθ. Bazley αναφέρθηκε στα τρωτά σημεία του επαγγέλματος. Η κα. Falcione αναφέρθηκε στις προκλήσεις και το μέλλον του επαγγέλματος, η Δρ. Τσαχουρίδου στο ρόλο του λειτουργού συμμόρφωσης να ενημερώνει τις Αρχές ως whistle-blower και η Δρ. Κραμβια-Καπαρδή αναφέρθηκε στις προσδοκίες και τις προκλήσεις των λειτουργών συμμόρφωσης.

Στο δεύτερο μέρος του συνεδρίου ο κύριος Σκανδάλης συντόνισε την συζήτηση από τους ρυθμιστές του επαγγέλματος και συγκεκριμένα των :  Ανδρέα Ανδρέου- αντιπρόεδρο της Κεφαλαιαγοράς, Χρίστος Φανόπουλος- Κεντρική Τράπεζα Κύπρου, Κυριάκος Ιορδάνους-ΣΕΛΚ, Ναυσικά Τόφα και Αντρέα Μιχαηλίδης- Παγκύπριο Δικηγορικό Σύλλογο, Πάμπο Ευστρατίου- Αρχή Δημόσιας Εποπτείας Ελεγκτικού Επαγγέλματος και Ιωάννα Φιάκκου, Πρόεδρο Εθνικής Αρχής Στοιχημάτων

Εκτός από επαγγελματίες και επίσημους προσκεκλημένους, στην εκδήλωση παρευρέθηκαν και οι φοιτητές της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας του ΤΕΠΑΚ οι οποίοι έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το συνέδριο και για το επάγγελμα του λειτουργού συμμόρφωσης.

Χορηγοί του συνεδρίου ήταν οι PwC Cyprus, ΟΠΑΠ ΚΥΠΡΟΥ, MAP S. Platis, Georgiades & Associates, Zygos, Omnimedia, Kυπριακός Οργανισμός Τουρισμού, LegalNews.

Υποστηρικτές της Εκδήλωσης ήταν οι ΣΕΛΚ, Παγκύπριος Δικηγορικός Σύλλογος, ΚΕΒΕ, Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς Κύπρου, European Court of Arbitration και Cyprus Fiduciary Association.

Έναρξη εξετάσεων για το τμήμα Καλών Τεχνών

Σημαντικές οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στη γεωργία και στην καταπολέμηση σοβαρών εχθρών των καλλιεργειών

Άριστα αποτελέσματα της Συνάντησης “STM - Port Collaborative Decision Making (PortCDM)”