Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η χθεσινή εκδήλωση για την Πλανητική Υγεία στo πλαίσιo της Εβδομάδας Έρευνας και Καινοτομίας 2018

Για πρώτη φορά στην Κύπρο πραγματοποιήθηκε εκδήλωση ενημέρωσης για την πλανητική υγεία, η οποία πραγματεύεται την αμφίδρομη σχέση μεταξύ της κατάστασης των φυσικών οικοσυστημάτων και της υγείας του ανθρώπου. Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από το Γραφείο της Επιτρόπου Περιβάλλοντος και το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του ΤΕΠΑΚ, το οποίο είναι επίσημο μέλος του παγκόσμιου δικτύου πανεπιστημίων για την πλανητική υγεία. Η εκδήλωση της 21ης Μαΐου είχε τίτλο «Η Υγεία του Πλανήτη και η Υγεία μας» και προσέλκυσε το ενδιαφέρον δημόσιων και ιδιωτικών φορέων, καθώς και πολιτών. Στόχος της εκδήλωσης ήταν η σύνδεση της συνεχιζόμενης περιβαλλοντικής υποβάθμισης και της αλόγιστης χρήσης φυσικών πόρων με την κατάσταση υγείας του ανθρώπου, δηλαδή την ανάδειξη της έννοιας της πλανητικής υγείας. Με το πέρας της εκδήλωσης, το κύριο μήνυμα που χαιρέτησαν οι παρευρισκόμενοι και τόνισαν τη σημασία ανάδειξης του ήταν η άμεση σχέση μεταξύ της υγείας του περιβάλλοντος και της ανθρώπινης υγείας.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με τον χαιρετισμό της Επιτρόπου Περιβάλλοντος κας Ιωάννας Παναγιώτου, η οποία τόνισε τη σημασία της ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του κοινού για θέματα περιβαλλοντικής υγείας. Στο βήμα ανέβηκε ακολούθως ο Δήμαρχος Στροβόλου κος Ανδρέας Παπαχαραλάμπους ο οποίος με τη σειρά του επέστησε την προσοχή του κοινού σε περιβαλλοντικά θέματα και αναφέρθηκε σε συγκεκριμένα έργα του Δήμου που προτίθενται να τεθούν σε εφαρμογή άμεσα, και αφορούν κυρίως έργα εξοικονόμησης ενέργειας, ως μέτρα που μπορούν να συνδράμουν στον μετριασμό της κλιματικής αλλαγής.

Χαιρετισμό απεύθυνε και ο Γενικός Διευθυντής του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας κος Βασίλειος Τσάκαλος, ο οποίος συνεχάρη τους διοργανωτές για την πρωτοβουλία τους στο πλαίσιο της εβδομάδας Έρευνας και Καινοτομίας. Ο κος Τσάκαλος τόνισε τη σημαντικότητα της ανάληψης δράσεων οι οποίες θα έχουν ως στόχο τον άμεσο μετριασμό της ανθρώπινης επίδρασης στο περιβάλλον και της κλιματικής αλλαγής.

Ο κος Λάκης Μεσημέρης του Τμήματος Περιβάλλοντος, εκ μέρους του Υπουργού Γεωργίας, Περιβάλλοντος και Αγροτικής Ανάπτυξης μετέφερε τους θερμούς χαιρετισμούς του Υπουργού για το νέο επιστημονικό πεδίο της πλανητικής υγείας καθώς στην περίοδο που διανύουμε είναι έντονα τα σημάδια της περιβαλλοντικής επιβάρυνσης λόγω της έντονης ανθρωπογενούς δραστηριότητας. Ο κος Μεσημέρης πρόσθεσε ότι όλες οι στρατηγικές δράσεις που αφορούν το περιβάλλον θα πρέπει πλέον να εκλαμβάνονται ως αλληλένδετες με δείκτες της ανθρώπινης υγείας αλλά και με οικονομικά μεγέθη καθώς μόνο έτσι προβλέπεται να έχουν ένα πραγματικά θετικό αντίκτυπο στο περιβάλλον και στην κοινωνία.

Ακολούθησε παρουσίαση του Δρ. Κωνσταντίνου Μακρή, ο οποίος εισήγαγε τους παρευρισκόμενους στην έννοια της πλανητικής υγείας και παρουσίασε τους κύριους άξονες που την επηρεάζουν καθώς και κάποια από τα καίρια προβλήματα που πρέπει να ληφθούν υπόψη και να αντιμετωπιστούν άμεσα. Ακολούθησε συζήτηση με το κοινό κατά την οποία αναδείχθηκαν οι έντονοι προβληματισμοί που αφορούν την παρατηρούμενη περιβαλλοντική επιβάρυνση και τις ενέργειες που πρέπει να επωμισθεί η κοινωνία και το κράτος για μετριασμό και ανατροπή της υφιστάμενης κατάστασης. Αναδείχθηκε η ανάγκη για περισσότερες «πράσινες» θέσεις εργασίας, και την ανάδειξη του ρόλου της εκπαίδευσης που μπορεί να διαδραματίσει για την ευαισθητοποίηση του κοινού. Η ενσωμάτωση αειφορικών αρχών σε στρατηγικά πλάνα ανάπτυξης θεωρήθηκε απολύτως απαραίτητη.

Τέλος, η εκδήλωση έκλεισε με την πρώτη παγκύπρια προβολή της ταινίας «Albatross» με θέμα τη βιοσυσσώρευση μικροπλαστικών στο είδος πουλιών άλμπατρος και παραλληλισμούς με την υγεία του ανθρώπου. H πρόθεση του σκηνοθέτη της ταινίας είναι να μας κάνει να σκεφτούμε περισσότερο για τη θέση μας στον κόσμο μέσα από το παράδειγμα των εικόνων ρύπανσης των άλμπατρος με πλαστικά κομμάτια και να αναλογιστούμε τη σχέση μας με το περιβάλλον και τον πλανήτη. H ταινία θα κυκλοφορεί ελεύθερα στο διαδίκτυο από τις 8 Ιουνίου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ωκεανών.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στο Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στο τηλέφωνο 25002246.